WAKACYJNE WASZTATY DLA DZIECI
- 22 lipca odbyły się pierwsze wakacyjne warsztaty w świetlicy w Łukowcu, prowadzone przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Uczestnicy bawili się w rytm muzyki ludowej, granej na żywo na ciekawych instrumentach przez Panie Zuzię i Lidkę. Różnorodne zabawy takie jak; Kozioł, Brzuchaty, Czyżyk itp. prowadził pomysłowy Pan Andrzej. Dzieci rówież mogły spróbować zagrać na instrumetach. W przerwie miedzy zabawami, każdy zajadał się smacznymi hamburgerami od Gospody w Kruszynie, a na koniec naszego spotkania każdy dostał smaczną drożdżóweczkę.
- 23 lipca - Spotkania z Kapelą w Mochlu
- 24 lipca - Wiklina w Osówcu
Pani Ania, która poprowadziła spotkanie przekazała nam dużą dawkę wiedzy jak wyglądała praca z wikliną i jak ją przygotować. Część praktyczna nauczyła młodych uczestników spotkania cierpliwości oraz koncentracji uwagi. Dzieci poznały krok po kroku podstawowe sploty i techniki plecionkarstwa. Każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą do domu własnoręcznie wykonany ozdoby - piękną pamiątkę dzisiejszych warsztatów. Pracę dzieci wyszły niezwykłe.
- 25 lipca - Zabawy taneczne z muzyką ludową w Zielonczynie
- 26 lipca - Haft krajeński w Kruszynie
Zajęcia dzisiaj poprowadziła pani Joanna Skiera, która haftuje, edukuje oraz uczy haftu krajeńskiego. Prowadząca wprowadziła dzieci w tajniki i sposoby haftowania. Korzystając z tej wiedzy uczestnicy zajęć wykonali własnoręcznie torby malowane wzorem krajeńskim. Powstały pamiątki, które dzieci mogą wykorzystać każdego dnia.
- 29 lipca - Haft krajeński w Murucinie
W świetlicy wiejskiej w Murycinie pojawili się niecodzienni goście. Panie z Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie oraz Pan Aleksander Peszka z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Panie Kamila Krzanik - Dworanowska, Kasia Filipek oraz Agnieszka Biedziuk poprowadziły warsztaty rękodzieła z wykorzystaniem motywu haftu krajeńskiego. W czasie zajęć dzieci przeniosły motywy krajeńskie na deseczkę, kamień polny oraz talerzyk porcelanowy.
Pani Kamila w bardzo interesujący sposób przybliżyła nam historię, tradycje oraz zwyczaje krajeńskie. To były bardzo ciekawe warsztaty, które poszerzyły naszą wiedzę na temat krainy, w której żyjemy- Krajny.
- 30 lipca - Podczas zajęć w świetlicy w Wierzchucinku, dzieci biorące udział w warsztatach "Zdobnictwo i plastyka obrzędowa"nauczyły się jak zrobić: prawdziwą różę, różę płaską i astry z kolorowej krepy.
Każdy kwiatek był inny, ale tak samo ładny. Po krótkiej przerwie i posiłku kolejnym etapem zajęć było zrobienie słomianego pajączka.To zadanie wymagało więcej pracy i skupienia. Odpowiednie ilości i długości słomianych rurek utworzyły nam piękne wiszące ozdoby. Wzbogacone papierowymi pomponami wyglądały bardzo ładnie. Całość warsztatów przeprowadziła p. Małgorzata Bołka - twórca ludowy z Szubina za co bardzo dziękujemy.
- 31 lipca - Zabawy taneczne z muzyką ludową w Wojnowie
- 1 sierpnia - Zabawki z drewna w Sicienku
Zajęcia dziś poprowadził Pan Zygmunt Kędzierski rzeźbiarz, plecionkarz, który na co dzień zajmuje się tworzeniem drewnianych dzieł. Prowadzący zapoznał dzieci z metodami tworzenia zabawek z drewna i z zasadami bezpiecznej pracy. Każdy z uczestników otrzymał drewnianą figurkę do opracowania. Dzieci miały do wyboru: konika, owcę, osiołka, koziołka oraz ptaka. Powstały pamiątki, do których najmłodsi nieraz powrócą z sentymentem. Podczas dzisiejszych warsztatów doszło także do spotkania dwóch artystów - lokalnego rzeźbiarza pana Przemka Kozłowskiego z prowadzącym zajecia Zygmuntem Kędzierskim. Panowie mieli okazję wymienić się doświadczeniami propagatorów kultury. Przypominamy, że wykonane zabawki można ozdobić w domu według własnej koncepcji.
- 1 sierpnia - Zabawy taneczne z muzyką ludową w Gliszczu