Zespół Folklorystyczny „Frechowne Sznupki”
Historia zespołu:
Nazwa zespołu „Frechowne Sznupki” wywodzi się z gwary krajeńskiej i oznacza „pyskate buzie”. Pierwszy występ zespołu miał miejsce we wrześniu 2003 roku podczas dożynek gminnych w Sicienku.
Dziecięcą grupe promującą korzenie swojego regionu, od powstania po dzień dzisiejszy prowadzi Violetta Juszczak. Poświęca dużo swojego czasu na przygotowanie repertuaru na uroczystości szkolne, gminne, powiatowe, parafialne, a także na koncertach. Wkłada w tą pracę swoje serce, co widać po uczestniczących w zajęcia dzieciach i młodzieży.
Specyfiką zespołu jest coroczna zmiana jego składu. Na co wpływ ma ukończenie szkoły przez najstarszych członków zespołu. Jest to niewątpliwie duże utrudnienie w prowadzeniu grupy, ponieważ co roku pracę nad wcześniej opanowanym repertuarem należy zacząć od nowa.
Stroje:
W 2004 roku rozpoczęto prace nad kompletowaniem pierwszych strojów zespołu, wzorowanych na folklorze krajeńskim. Były to krótkie niebieskie spódniczki i haftowane fartuszki oraz wianki z niebieskich kwiatków. Przez kolejne lata strój ten był modyfikowany.
Dopiero w 2010 roku zaczęły powstawać oryginalne stroje krajeńskie zespołu. Udział w ich przygotowaniu miało bardzo wiele osób: Rada Rodziców, SP w Samsiecznie, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie, prywatni darczyńcy oraz założycielka zespołu. Duży wkład finansowy miały osoby zaangażowane bezpośrednio w wykonywanie strojów. Obecnie zespół pracuje w pięknych, oryginalnych strojach krajeńskich.
W ostatnim roku, dzięki hojności sponsorów: p. Marka Chojnackiego- prezesa Fabryki Mebli Biurowych z Torunia, Wójta Gminy Sicienko oraz KGW Teresin, zostały zakupione czarne skórzane trzewiki dla wszystkich członków zespołu.
Repertuar i występy:
Repertuar zespołu:
- pieśni ludowe różnych regionów, w tym promujące własną miejscowość,
- pieśni żołnierskie i patriotyczne,
- piosenki biesiadne,
- kolędy, pastorałki i pieśni religijne,
- pieśni z „Oratorium” Piotra Rubika.
- współczesne piosenki młodzieżowe i turystyczne;
Zespół uświetnia wszystkie uroczystości szkolne. Często prezentuje swój dorobek podczas obchodów świąt państwowych, uroczystości jubileuszowych, jarmarków i festynów w gminie, powiecie i województwie.
Na zaproszenie organizatorów wystąpili m. im.: podczas uroczystości 30-lecia Zespołu Folklorystycznego „Łochowianie”, dwukrotnie w czasie Święta Śliwki w Strzelcach Dolnych, podczas dożynek gminnych w Dobrczu, kilkakrotnie na Jarmarku Kujawsko-Pomorskim w Myślęcinku, reprezentowali Gminę Sicienko podczas Impresji Kulinarno-Kulturalnych w Koronowie oraz na Jarmarku Świętojańskim w Bydgoszczy, kilkakrotnie podczas gminnych festynów majowych, podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sicienku, na dożynkach gminnych w Sicienku, a także podczas wiejskich uroczystościach w Samsiecznie, Sucharach, Teresinie.
Sukcesy „Frechownych Sznupek”:
Swoimi występami nie tylko uświetniają uroczystości szkolne i środowiskowe, ale także biorą udział w wielu prestiżowych przeglądach i konkursach.
Sukcesem zakończył się występ w Pałacu Młodzieży i w Muszli Koncertowej w Parku Wincentego Witosa w Bydgoszczy. Zespół uczestniczył w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Szkół Podstawowych „Frajda” w Bydgoszczy, brał udział w Regionalnych Przeglądach Zespołów Ludowych w Sadkach, uczestniczył w przeglądach widowisk bożonarodzeniowych.
W 2014 roku „Frechowne Sznupki” otrzymały stypendium Wójta Gminy Sicienko dla utalentowanej młodzieży za całokształt działalności, godne reprezentowanie Gminy Sicienko i osiągnięcia artystyczne.
W tym samych roku Zespół nagrał teledysk, prezentujący atrakcje turystyczne Doliny Kanału Bydgoskiego.
https://www.youtube.com/watch?v=Neiqc-Jv0tk
Zespół Frechowne Sznupki przyczynia się do krzewienia kultury i tradycji ludowej. Jest chlubą Szkoły im. Ziemi Krajeńskiej, miejscowości i gminy.