GMINNE CENTRUM KULTURY I BIBLIOTEKA W SICIENKU
Początki gminnej działalności kulturalnej wiążą się ściśle z nastaniem reformy administracyjnej Polski. Kiedy w 1990 roku samorząd gminny przejmował zakres i obiekty kultury należały one merytorycznie do Nakielskiego Ośrodka Kultury.
Zadanie, które stanęło przed młodym tworem nie było łatwe. Działalność kulturalna prowadzona była w starych budynkach, będących spuścizną, najczęściej, po byłych salach lekcyjnych, czy gościnnie wynajmowanych od innych instytucji. Dlatego też, decyzją samorządowców, w 1990 roku na fundamentach z lat osiemdziesiątych rozpoczęto budowę gmachu przyszłego gminnego ośrodka kultury, przy dzisiejszej ulicy Sportowej w Sicienku, rozbudowę Domu Rolnika w Mochlu oraz wielofunkcyjnego budynku w Kruszynie. W nowopowstającym budynku w Kruszynie swoją siedzibę miała znaleźć Wiejska Biblioteka Publiczna, która do tej pory znajdowała gościnny kąt w pomieszczeniach kruszyńskiego klubu prowadzonego przez RUCH oraz przyszły ośrodek zdrowia. W roku 1990 działały świetlice w Mochlu, Murucinie, Strzelewie, w Kruszynie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Sicienku i jej filia w Kruszynie.
W następnym roku kontynuowano prace inwestycyjne w Mochlu, Sicienku i Kruszynie oraz rozpoczęto budowę świetlicy w Wierzchucinku.
W 1992 roku swoje podwoje otworzył Gminny Ośrodek Kultury w Sicienku i bardzo dynamicznie rozpoczął prowadzić działalność kulturalną. Mieszkańcy gminy Sicienko korzystać także z usług kawiarenki.
W listopadzie 1993 roku powstał Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, którego zadaniem było prowadzenie działalności kulturalnej, jego zwierzchnikiem był Wójt Gminy, a nadzór merytoryczny sprawował pracownik urzędu. W swojej wielooddziałowej strukturze posiadał: WDK w Kruszynie i Strzelewie, Klub Wiejski w Murucinie, Dom Rolnika w Mochlu, Gminną Bibliotekę Publiczną w Sicienku i Wiejską Bibliotekę Publiczną w Kruszynie.
W roku 1994 kontynuowano budowę biblioteki i ośrodka zdrowia w Kruszynie.
W roku 1998 Gminny Ośrodek Kultury i Sportu stał się jednostką budżetową, na czele którego stanął, powołany przez Zarząd Gminy Sicienko dyrektor, odpowiedzialny za działalność ośrodka, reprezentujący ośrodek na zewnątrz. W marcu 1999 roku rozpoczęła działalność Świetlica Wiejska w Gliszczu, otwarta początkowo na kilka godzin w tygodniu.
W roku 2001 po likwidacji Szkoły Podstawowej w Zielonczynie, której uczniowie przeszli do pobliskiego Kruszyna, pozostał do zagospodarowania budynek. Zgodnie z oczekiwaniem mieszkańców i decyzją Rady Gminy został on przeznaczony pod funkcję świetlicy wiejskiej. Zaczęła ona swoją działalność z dniem 1 września 2001 roku.
Od 1 stycznia 2000 roku ośrodek kultury zaczął funkcjonować pod nową nazwą jako Gminny Ośrodek Kultury. W jego skład weszły wszystkie świetlice wiejskie będące do tej pory w gestii rad sołeckich poszczególnych wsi: Zawada, Wierzchucinek, Trzemiętówko, Pawłówek, Łukowiec i pozostałe istniejące. W roku 2001 na potrzeby GOK został zakupiony sprzęt komputerowy o wartości 24.052 złote.
Lata 2002- 2006 , to początek dobrej passy dla obszaru kultury. Przybywa nowych świetlic, budynki, w których działają dotychczasowe, przechodzą generalne remonty lub modernizacje. I tak 2005 roku zaadaptowano remizę OSP w Trzemiętowie na pomieszczenia świetlicy, rozpoczęto kapitalny remont budynku w Zielonczynie, który w 2006 roku otrzymał nowe oblicze – zmieniono przede wszystkim ogrzewanie – stare piece kaflowe zamieniono na centralne ogrzewanie zasilane gazem ziemnym, dokonano nowego podziału pomieszczeń, wykonano zaplecze sanitarne oraz zmieniono elewację budynku i wykonano podjazd dla niepełnosprawnych. Rozpoczęto prace na terenie Izby Tradycji Kulturalnej w Sicienku , a w roku 2006, dzięki wsparciu z Programu Odnowa Wsi, wykonano renowację elewacji budynku, w którym ma swoją siedzibę biblioteka i świetlica środowiskowa.
Od marca 2003 roku wznowił swoją działalność Dom Rolnika w Mochlu, który po latach dzierżawy powrócił pod skrzydła GOK i po generalnym remoncie zyskał nowe oblicze.
Od listopada 2004 roku rozpoczęła działalność Galeria ITK, w której systematycznie organizowane były wystawy prac profesjonalnych artystów. W jej podwojach rozstrzygano i prezentowano prace w konkursach fotograficznych organizowanych przez GOK. Jest to możliwe dzięki stałej współpracy z Galerią Autorską w Bydgoszczy. W tym roku rozpoczęły działalność dwie nowe świetlice wiejskie w Teresinie i Wierzchucinku. Świetlica w Wierzchucinku została poddana kapitalnemu remontowi i całkowicie zmieniła swój wizerunek. Swoje podwoje dla mieszkańców otworzyła w grudniu 2004 roku. W Teresinie pomieszczenia udostępnił Zakład Rolny w Teresinie, który też, początkowo łożył na utrzymanie obiektu, zostawiając sprawę zatrudnienia pracownika merytorycznego w gestii GOK.
30 kwietnia 2004 roku z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej została zorganizowana trzydniowa impreza, która również uczciła święto pracy, święto flagi narodowej oraz rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Została ona entuzjastycznie przyjęta przez mieszkańców i na stałe wpisała się do kalendarza imprez organizowanych przez GOK.
W miesiącu sierpniu 2005 roku po raz pierwszy został zorganizowany Turniej Sołectw, którego głównym przesłaniem była integracja mieszkańców gminy i propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego. Każde z sołectw uczestniczących w turnieju musiało wystawić reprezentację i rywalizować w 17 dyscyplinach sportowych. Ta sportowa impreza została także życzliwie przyjęta przez mieszańców, z tego też powodu jest corocznie kontynuowana. Dodatkowym atutem jest fakt, że sołectwo będące gospodarzem turnieju, a co roku mamy innego gospodarza, wzbogaca się o infrastrukturę sportową, czy wyposażenie obiektów już istniejących. Następne lata to kontynuacja większych nakładów na działalność kulturalną. Dzięki temu można było wymienić stolarkę okienną i drzwiową, wyremontować pomieszczenia, wyposażyć świetlice w meble, sprzęt min: w Dąbrówce Nowej, Murucinie, Gliszczu, Trzemiętówku, Nowaczkowie, Zawadzie, Łukowcu i Strzelewie. Ten ostatni zmienił całkowicie swój wygląd, ponieważ oprócz pięknej elewacji otrzymał też zupełnie nowe wnętrze. Poczynione prace remontowe pozwoliły na rozpoczęcie pracy i uruchomienie świetlicy w Trzemiętowie.
Od stycznia 2006 roku Gminny Ośrodek Kultury stał się instytucją kultury i dzięki temu zyskał dodatkowe możliwości pozyskiwania środków finansowych.
W 2008 roku w Świetlicy Wiejskiej w Zielonczynie powstało Centrum Kształcenia na Odległość na Wsi. Jego zadaniem było kierowanie i ułatwianie mieszkańcom gminy dostępu do zdobywania wiedzy dzięki zastosowaniu Internetu. W ramach centrum otrzymaliśmy 9 zestawów komputerowych, 4 laptopy, oprogramowanie, rzutnik, ksero, faks, meble, krótko mówiąc pełne wyposażenie pracowni komputerowej. Obok świetlicy, w listopadzie tego roku przekazano mieszkańcom gminy Sicienko, kompleks boisk wybudowany w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”
10 placów zabaw w oddanych w roku 2010 uatrakcyjniło spędzanie wolnego czasu dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy.
W 2011r. w skład Ośrodka weszła nowa świetlica w Osówcu, która wraz z zagospodarowaniem terenu stanowi atrakcyjne miejsce relaksu i integracji mieszkańców Sołectwa. Dzięki staraniom samorządu i uprzejmości Szkoły Podstawowej w Samsiecznie zostało wydzielone pomieszczenie na świetlicę Zapiecek, która swoją działalność rozpoczęła w październiku 2011 roku.
Rok później oddano świetlicę wiejską w Wojnowie, która została wygospodarowana z pomieszczeń magazynowych istniejącego budynku. Świetlica otworzyła nowe możliwości dla mieszkańców, powstało Stowarzyszenie Kobiet Wojnowa, które w świetlicy ma swoją siedzibę
Kolejne lata to okres wymiany wyposażenia świetlic i wzbogacania ich narzędzi do pracy z dziećmi oraz uatrakcyjnianie codziennej oferty. Wzbogaciliśmy się także o zmodernizowany oraz rozbudowany budynek Wiejskiego Domu Kultury w Kruszynie. Obiekt powstały w latach osiemdziesiątych XX wieku został w 2013 roku całkowicie zmieniony i dostosowany do dzisiejszych standardów.
W grudniu 2016 roku mieszkańcy Sołectwa Pawłówek spotkali się na uroczystym otwarciu swojej świetlicy. Nowoczesny obiekt pozwala na spotkania i organizacje różnych inicjatyw lokalnych.
Rok 2018 to kolejne świetlice oddane do użytku, pierwsza z nich to obiekt w Dąbrówce, który dzięki modernizacji odzyskał dawny blask i cieszy oko swoim wyglądem. Dodatkowo wypielęgnowany i oczyszczony teren wokół budynku nadaje całości wyjątkowej aury.
W lipcu tego samego roku mieszkańcu Łukowca otwierali podwoje swojej nowej, długo wyczekiwanej świetlicy. Budynek użyczył miejsca miejscowej drużynie Ochotniczej Straży Pożarnej.
21 sierpnia 2021 r została oddana nowa świetlica Wiejska w Wojnowie. Budynek wcześniej był przedszkolem. Świetlica posiada kilka pomieszczeń, nowoczesne wyposażenie.
3 stycznia 2022- dwie instytucje (Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Sicienko) połączyły się w jedną pn.: Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku. Z rąk Wójta Gminy Sicienko Piotra Chudzyńskiego, dyrektor GCKiB Magdalena Stężewska przyjęła akt nadania statutu tej nowej instytucji kultury.
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SICIENKU
1 kwietnia 1951 roku rozpoczęła działalność sicieńska książnica. Początkowo mieściła się ona w jednym z pokojów Urzędu Gminy, a księgozbiór liczył wówczas zaledwie 500 woluminów. Była to przede wszystkim klasyka literatury polskiej, a niektóre z tych pozycji są do dzisiaj w zbiorach biblioteki. W miarę upływu czasu księgozbiór się rozrastał. Zaczęto organizować punkty biblioteczne: w Wierzchucicach, Kruszynie, Strzelewie, Zielonczynie, Pawłówku, Osówcu, Dąbrówce Nowej. Punkty te prowadzone były społecznie, mieściły się często w domach prywatnych. W roku 1953 Gromadzka Biblioteka Publiczna w Sicienku została przeniesiona do większego pomieszczenia, do pałacu, którego zarządcą była Gminna Spółdzielnia w Sicienku. Kiedy wybudowano agronomówkę to przeniesiono do niej bibliotekę. W nowych, przestronnych pomieszczeniach biblioteka zyskała dużą czytelnię. Nie była to jednak ostatnia przeprowadzka. Rok 1999 to następna przeprowadzka biblioteki do budynku zajmowanego przez Gminny Ośrodek Kultury przy ulicy Sportowej, a 27 października 2006 roku kolejny raz biblioteka zmieniła swoją siedzibę i funkcjonuje w niej do dziś. Biblioteka posiada bogaty księgozbiór, staramy się aby nasi czytelnicy mieli dostęp do najnowszych wydawnictw, często zakupy robi się zgodnie z ich propozycjami.
Podejmujemy działania zmierzające do pozyskania nowych czytelników, takie jak konkursy czytelnicze, literackie, plastyczne. W bibliotece odbywają się spotkania autorskie, zwłaszcza z lokalnymi twórcami, przygotowywane są przedstawienia z okazji okolicznościowych świąt takich jak: Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka itp. Biblioteka włącza się w akcje „Cała Polska czyta dzieciom”, ”Tydzień Bibliotek”, Tydzień z Internetem, które mają na celu promocję biblioteki oraz czytelnictwa w środowisku lokalnym. Staramy się także aby swoją ofertę wzbogacić.