Przemysław Kozłowski
malarz, rzeźbiarz, twórca szopek, artysta
Przemysław Kozłowski urodził się 27.01.1984 roku w Bydgoszczy z wadami urodzenia I grupy, z tego powodu wiele czasu spędził w bydgoskich szpitalach. Jak sam mówi bydgoski szpital im. Antoniego Jurasza był jego drugim domem. Od urodzenia do 31.05.2014 roku mieszkał w Grzecznej Pannie (Gmina Szubin).
Swoją podróż ze sztuką zaczął w wieku trzech lat, kiedy to mama dała mu kredki i blok rysunkowy. Pasją do rysowania i malowania zarażał inne dzieci w czasie wielokrotnych pobytów w szpitalach. Przemysław ukończył Szkołę Podstawową im. Sędziwoja w Szubinie z wyróżnieniem, ale ze względu na pogarszający się stan zdrowia nie podjął dalszej nauki. Uczęszczał na zajęcia do świetlicy terapeutycznej przy Szkole Specjalnej w Szubinie prowadzonej przez Annę Wojtas. Brał udział w konkursach plastycznych, w których zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Silnym przeżyciem, które odbiło piętno na jego twórczości była strata ojca, wtedy też zaczął wyklejać z zapałek zagrody wiejskie Grzecznej Panny.
- W grudniu 2004 roku zaczął uczęszczać na zajęcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Pelikan” w Szubinie, gdzie zajmował się malarstwem. Zajął I miejsce w konkursie plastycznym pt. „Martwa natura” w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Mroczy.
- Zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Sztuka ponad podziałami- śladami wielkich artystów” w Białymstoku. Jurorzy uzasadniając swój wybór napisali „za piękno duszy, prawdę i dobra przekazywane w swojej twórczości”.
- W 2007 roku jako uczestnik zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno- Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Za przedstawienie „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków" w którym wraz z obecną żoną Magdaleną grał główną rolę. Przedstawienie otrzymało I nagrodę i było prezentowane na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie.
- W 2008 roku rozpoczął swoją przygodę z rzeźbiarstwem pod kierunkiem Zbyszko Piwońskiego, w Szubińskim Domu Kultury.
- W grudniu 2009 roku wziął udział w konkursie na szopkę bożenarodzeniową w MGOK w Koronowie, w którym otrzymał II nagrodę. Kolejnym osiągnięciem było wyróżnienie za płaskorzeźbę pt.: „Zabawa w Grzecznej Pannie” na 48 Konkursie Sztuki Ludowej Pałuk- był to roku 2010.
- W 2010 miał swoją indywidualną wystawę szopek bożonarodzeniowych w Szubińskim Domu Kultury oraz otrzymał wyróżnienie w konkursie szopek w Przysieku. W kolejnym roku wystawiał swoje prace na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
- W 2012 roku Przemysław Kozłowski prezentował swoje pracę w Zamościu, Nakle i Żninie.
W grudniu 2011 został wybrany sołtysem Grzecznej Panny. Funkcję tę pełnił przez 3 lata do momentu przeprowadzki do Słupowa w gm. Sicienko (2014). W czasie pełnienia funkcji sołtysa, dzięki jego inicjatywie powstało nowe boisko, plac zabaw dla dzieci, łazienka w świetlicy wiejskiej oraz Figura Matki Boskiej, którą sam wyrzeźbił. Będąc sołtysem organizował imprezy plenerowe, zawody strzeleckie oraz turnieje sportowe.
Najważniejszą pasją jego życia stało się tworzenie szopek z zapałek. Do chwili obecnej miał cztery indywidualne wystawy o tej tematyce (w 2012 roku- w Szubinie, w 2015 roku Sicienku, oraz w 2018 roku w Mroczy i w Szubinie). Łącznie na tych wystawach prezentował: ponad 40 szopek bożonarodzeniowych wykonanych z zapałek.W 2019 roku powstała największa szopka, wykonana z 70 tysięcy zapałek, trafiła ona do katedry w Toruniu.
Pan Przemek chętnie dzieli się swoją pasją i umiejętnościami. Prowadził warsztaty z dla dzieci w świetlicach: Murucinie, Wierzchucinku, Łukowcu, Dąbrówce Nowej, Mochlu, Zielonczynie oraz Pawłówku.
Największym wyróżnieniem p. Przemysława jest odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” nadana w 2019 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. W plebiscycie na „Osobowość roku 2018” zajął I miejsce w kategorii kultura.
Od stycznia 2020 do listopada 2022 roku- Przemysław Kozłowski tworzył rekordową szopkę z ok. 270 tyś szt. zapałek. Wymiary tej szopki są imponujące: wysokość 1,5m, szerokość 2,65m, a głębokość 1,30m. 15 grudnia 2021-
Reportaże:
- 6 grudnia 2023 r. Przemysław Kozłowski został nagrodzony medalem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za szczególne zasługi dla kultury w regionie.
Plener malarski i rzeźbiarski
Przemysław Kozłowski jest pomysłodawcą i współorganizatorem plenerów malarskich i rzeźbiarskich. W spotkaniach tych biorą udział mieszkańcy Gminy Sicienko oraz zaprzyjaźniona grupa artystów z szubińskej grupy Plama`s.
- Plener malarski w 2015 roku w Murucinie
- Plener malarski w 2019 roku w Wierzchucinku (galeria zdjęć: http://gok-sicienko.pl/galerie-127-plener_malarski_wierzchucinek_2019.html)
- Plener malarsko - rzeźbiarski w 2021 roku w Mochlu (galeria zdjęć: http://gok-sicienko.pl/galerie-150-plener_rzezbiarski_2021.html)
- Plener malarsko - rzeźbiarski w 2022 roku w Mochlu (opis wydarzenia: http://gok-sicienko.pl/aktualnosc-598-podsumowanie_pleneru_malarskiego_i.html)
Ciekawostki:
- Niezwykłe szopki można podziwiać na stronie „ Świat zapałek Przemysława Kozłowskiego” na facebooku.