Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Jarmark Produktów Lokalnych w Sicienku
Archiwum
Szczegóły wystąpienia:
Termin:
Sobota, 15-06-2024
Godzina:
11:00 — 17:00
Kategorie
Organizator
Inni Organizatorzy
Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku, Lokalna Grupa Działania TRZY DOLINY
IV JARMARK PRODUKTÓW LOKALNYCH W SICIENKU
- 15 czerwca 2024 (sobota)
- od godz. 11:00 do 17:00
- ul. Bydgoska 6, Sicienko - park
Podczas wydarzenia będzie można kupić produkty regionalne od lokalnych wystawców. Nie zabraknie też atrakcji wpisujących się w temat przewodni – warsztaty piekarskie czy panel dyskusyjny o pradawnym ziarnie.
Jak co roku odbędą się: pokaz kulinarny i konkurs picia soków na czas. Chętni będą mogli porozmawiać z dietetykiem i wziąć udział w warsztatach płaskorzeźby prowadzonych przez lokalnego artystę. Dodatkowo podczas Jarmarku odbędą się dwa konkursy kulinarne: I etap Bitwy Regionów (organizator: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) oraz „Smaki Trzech Dolin” (organizator: Lokalna Grupa Działania „Trzy Doliny”, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku).
Zapraszamy:
- Piotr Chudzyński- Wójt Gminy Sicienko
- Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku
Szczegółowy program poniżej:
- 11:00 – otwarcie Jarmarku
- 11:30 – panel dyskusyjny o zdrowym odżywianiu:
- Izabela Piechowska – dietetyk
- Karolina Błaszczyk – doktorantka Politechniki Bydgoskiej, działająca w projekcie "Pradawne Ziarno"
- 12:00 – koncert zespołu Room 71 – rockowe brzmienie
- 12:30 – pokaz kulinarny Agaty Jędraszczak – autorka bloga Kuchnia Agaty
- 13:30 – panel dyskusyjny pt. Czas zboża:
- Rafał Nowak – doktorant Politechniki Bydgoskiej, działający w projekcie "Pradawne Ziarno"
- Karolina Błaszczyk – doktorantka Politechniki Bydgoskiej, działająca w projekcie "Pradawne Ziarno"
- 14:00 – konkurs picia soków na czas dla dorosłych oraz gra terenowa "Znajdź jabłko"
- 14:30 – podsumowanie warsztatów z płaskorzeźby, prowadzonych przez Świat Zapałek Przemysława Kozłowskiego
- 15:00 – rozstrzygnięcie I etapu konkursu "Bitwa Regionów"
- 16:00 – rozstrzygnięcie konkursu „Smaki Trzech Dolin”
- 16:30 – degustacja potraw pokonkursowych dla wszystkich chętnych
- 17:00 – zakończenie Jarmarku
Wydarzenia towarzyszące:
– warsztaty piekarskie – podpłomyki
– warsztaty płaskorzeźby prowadzone przez Przemysława Kozłowskiego
Podczas Jarmarku – poza atrakcjami zawartymi w agendzie – przez cały czas będą dostępni wystawcy. Nie zabraknie także zabawy przy muzyce – występy p. Wiesława Nowickiego na pewno zachęcą uczestników do wspólnego śpiewu i tańca. Dodatkowo dla chętnych tematyczna fotobudka - młyn i strefa chillout.
Podczas wydarzenia będzie można kupić produkty regionalne od lokalnych wystawców. Każdego z naszych wystawców przedstawiamy na naszym profilu, abyście Państwo mieli okazję bliżej ich poznać. Zachęcamy również do obserwowania naszego profilu, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi atrakcji jakie przygotowaliśmy na ten wyczekiwany dzień.
- Stowarzyszenie "Aktywne Trzemiętowo" – Stowarzyszenie działa na terenie gminy Sicienko od 3 lat. Panie zajmują się organizacją imprez dla mieszkańców sołectwa Trzemiętowo, biorą udział w piknikach, festynach, konkursach kulinarnych. Prężnie działa również ich "Kółko rękodzielnicze". Na tegorocznym Jarmarku będzie można u Pań z Trzemiętowa nabyć: domowe gołąbki, chleb ze smalcem, pyszne ciasta.
- Koło Gospodyń Wiejskich "OsóWianki" w Osówcu – Nowe Koło Gospodyń Wiejskich w gminie Sicienko. Mają ogromną chęć uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach kulinarnych, festynach, jarmarkach czy też dożynkach. Oprócz pysznych domowych wyrobów na ich stanowisku będzie można kupić rękodzieło Danuty Lubiszewskiej.
- Oporzynka Chleb Tradycyjny Monika Rusiewicz – Istnieją od kilku lat na lokalnym rynku. Pani Monika wypieka chleb z pasją jak najbardziej dbając o jakość i naturalność (od początku zakwas żytni produkowany własnoręcznie). Wypiekany chleb dostarczany jest do lokalnych sklepów i klientów indywidualnych. Podczas Jarmarku w sprzedaży będzie: chleb wiejski różne rodzaje, smalec wiejski, pajda chleba ze smalcem.
- Tradycyjne Jadło Mirosława Wilk – Pasjonatka tradycyjnej i lokalnej kuchni. Laureatka kulinarnych konkursów, prowadzi zagrodę Tradycyjne Jadło należącą do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.
- LepiAnka – Pani Ania jest z zawodu przedszkolanką, jej druga pasją jest ceramika. Od kilku lat prowadzi przydomową mini pracownię ceramiczną. Praca w glinie to jej hobby, sposób spędzania wolnego czasu i relaks.
- Lody włoskie Sicienko (Lody u Oliwiera) - Lokalna firma specjalizująca się w produkcji lodów, gofrów, ciast i deserów.
- Kasia Waloczyk Biżuteria - to firma która powstała z potrzeby serca. Początkowo było to przyjemne hobby które z czasem przerodziło się w coś więcej. Tworzenie przez panią Kasię biżuterię i kamienie ma za zadanie wspierać kobiety na płaszczyznach, które tego potrzebują najbardziej.
- Koło Gospodyń Wiejskich Aktywni Pawłówka - Koło działa od czterech lat, bierze czynny udział w życiu lokalnej społeczności. Działają na rzecz mieszkańców naszej wsi i gminy. Cyklicznie organizują spotkania: Dzień dziecka, Pozna sąsiada, Wigilia dla osób starszych i samotnych, sprzątanie świata. Oferta sprzedażowa: chleb ze smalcem i ogórkiem, pomazanka, przetwory domowe, leczo, babka ziemniaczana.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kruszynie - istnieje od 75 lat. Działa bez przerwy. KGW współpracuje z lokalnym środowiskiem. Panie reprezentują sołectwo Kruszyn, gminę Sicienko oraz powiat na lokalnych imprezach. Na stanowisku będzie można zakupić takie przysmaki jak: pierogi, zupę gulaszową, chleb ze smalcem, ciasto. Nie zabraknie również dobrze nam znanych serów do Państwa Krzewskich.
- Pierniki Pani Katarzyny Draus - Latała — Latała jest miłośniczką wypieków i od kilku lat piecze pierniki i ciasteczka. Pani Kasia zaczęła od wypieków „babcinych” domowych wypieków. W 2023 roku miała okazję wystawić swoje wyroby na Bożonarodzeniowym Jarmarku w Kruszynie. W 2024 roku pokazała swoje słodkości na Gminnym Dniu Kobiet w Sicienku. Oprócz pierników pani Kasia piecze ciasta i chleby dla cukrzyków. Wypieki są jej pasją.
- Winnica Pod Jabłonią - to rodzinna winnica założona w 2017 roku z pasji do natury i tworzenia win gronowych. Winnica położona jest w malowniczym miejscu, nad brzegiem Jeziora Wierzchucińskiego, otoczona lasem, łąkami oraz sadami jabłoniowymi. Uprawiane szczepy winogron to Solaris, Muscaris, Regent, Risling, Chardonnay oraz Pinot Noir.
- Gofry od Dariusza Zawaryńskiego - na swoim stanowisku zaoferuje gofry ze starej maszyny (wafelnicy)
- Naturalnie Aneta Wadas - Jest to mała manufakturą zajmująca się produkcją naturalnych sojowych produktów tj. świec, wosków, zawieszek do szaf. W swojej działalności zależy im by, uświadomić jak ważne jest wybór produktów, które nie będą szkodzić naszemu zdrowiu i zdrowiu naszych najbliższych.
- Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie -prowadzi działalność na rzecz rozwoju sołectwa Samsieczno od 2010 roku, wspiera społeczną aktywność jego mieszkańców w zakresie lokalnych tradycji, kultury ludowej i promowania regionu. Na stanowisku można będzie nabyć m.in.: zupę z buraków, syrop roślinny, domowe ciasta.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Zielonczynie - rozpoczęło działalność we wrześniu 2020 roku. KGW uczestniczy we wszystkich imprezach organizowanych przez gminę oraz organizują spotkania z mieszkańcami, zachęcając do integracji. Wystawiają swoje produkty lokalne oraz rękodzieło m.in: gołąbki, pierogi, łazanki.
- Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi - Głównym celem działania fundacji jest promocja ekologicznego chowu gęsi w celu uzyskania zdrowego, wartościowego mięsa i tłuszczu oraz promocja puchu i pierza od białych gęsi.
- Marzena Przytarska - Od 15 lat zajmuje się wyrobem syropu z buraka cukrowego o nazwie Fjut. Zdobył on np. PERŁE 2012 , oznaczenie Marka Lokalna Borów Tucholskich, jest także wpisany na listę Produktów Tradycyjnych Kujawsko-Pomorskiego.
- Winnica Tulibowo Filip Koterski - Ekologiczna uprawa jagody kamczackiej oraz winogron. Zwycięzca konkursu "Rolnik Pomorza i Kujaw", "Agroliga" Kuj- Pom oraz finalista konkursu "Sposób na sukces". W sprzedaży: wino z jagody kamczackiej.
- DecoMona Monika Szatlach - Jednoosobowa lokalna firma. Działalność prowadzona od 2017 roku. Pani Monika lubi tworzyć rzeczy, którymi potem obdarowywani są bliscy klientom ludzie. Oferuje: skrzynki, osłonki, chusteczki drewniane, dekoracje i ozdoby sklejkowe, a także ze sznurka. Przedmioty służące zarówno w domu, jak i prezent dla rodziny i przyjaciół.
- WOJPEP Wojciech Pepeta - Deski do krojenia i serwowania żywności wykonane różnymi technikami takimi jak: wypalanie, grawerowanie, zalewanie żywicą. Pan Wojciech wykonuje również: świeczniki, podkładki pod kubki, obrazy 3D i wiele innych
- Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrówka Nowa - Koło istnieje od 5 lat. Celem jest integracja mieszkańców, dbałość o kulturę, tradycje, dziedzictwo. Szerzenie kultury kulinarnej. Upowszechnianie turystyki i rekreacji. Organizowanie kursów i pokazów kulinarnych. Wyrób produktów kulinarnych.
- Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Bydgoszczy - kształci uczniów od 95 lat w zawodach technik hotelarz, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług kelnerskich, kucharz. Prowadzimy działalność gospodarczą sprzedając uczniowskie wyroby. Szkoła zaprasza do siebie na takie tradycyjne wyroby "gastronomika" na naturalnych składnikach.
- Sery od Bączków Gospodarstwo Rolne Wymysłowo - Gospodarstwo prowadzone po rodzicach od 2019 roku. Od trzech lat wprowadzili produkcję mleczną i sprzedaż RDH w Gospodarstwie. (Rolniczy Handel Detaliczny).
- Wyczyny z maszyny Marianna Krzyżanowska - Firma powstała ponad 3 lata temu. Początkowo było to hobby, jednak szybko przerodziło się w pasję i pracę zawodową. Wszystkie wykroje pani Marianna projektuje i realizuje samodzielnie z wielką starannością o detal. W swojej ofercie posiada: torby, torebki, workoplecaki, poduszki dekoracyjne, przytulanki, kosmetyczki i plecaki.
- PHU DanaDrew Danuta Szachniewicz - rękodzieło, wyroby z drewna takie jak łyżki, łopatki, deski, zabawki. Firma rodzina, produkcja własna
- Ryszard Kowalski - Wisiorki, naszyjniki, bransoletki z kamieni naturalnych, obrazki
- Katrzyna Jeszke - wszystkie produkty wykonuje własnoręcznie. Wyroby są z lnianych i naturalnych tkanin. W ich ofercie znajdziemy: torby, kosmetyczki, piórniki, serwetki, łapacze snów, worki na produkty spożywcze
- Koło Gospodyń Wiejskich w Nieżywięciu - działa już 88 lat. Panie z Koła są aktywne i otwarte na nowe wyzwania. Promują swoją miejscowość, gminę, powiat czy też województw. Organizują szkolenia i wyjazdy plenerowe dla lokalnej społeczności. Na ich stanowisku będzie można zakupić: roladkę, śledzia, bigos, gofry, lemoniadę.
- Podano na tacy - Zajmuję się rzemieślniczymi wyrobami piekarniczymi tj. chleby na zakwasie, małe słodkie przekąski, które wyrabiam w przydomowej pracowni. Jako jedyna w regionie robię sama rzemieślnicze smakowe masło.
- Specjały spod Strzechy Adam Siadak - Rodzinna, rzemieślnicza manufaktura produkująca oparte na autorskich recepturach. Artykuły oferowane w sprzedaży: naturalne przetwory owocowo - warzywne: octy żywe, sosy, konfitury, syrop.
- Niezapominajka Hanna Parasińska - W naszej ofercie posiadamy tradycyjnie wytwarzane swojskie sery korycińskie. Świeże oraz długo dojrzewające z mleka krowiego i koziego
- Atelier Lwicy - W malutkiej pracowni pani Anny z ogromną starannością i pasją powstają produkty codziennego i sezonowego użytku, takie jak nerki, saszetki, torby zakupowe, ale również dekoracje typu przytulanki TILDA.
- Koło Gospodyń Wiejskich w Białym - działa już od ponad 10 lat. Wielokrotnie już zdobyliśmy nagrody za nasze potrawy. Tworzymy również rękodzieło wykonane na szydełku, makramy oraz szyte na maszynie.
- Winnica Irena - jesteśmy rolnikami na własnym gospodarstwie od 2004 roku. Wcześniej uprawialiśmy warzywa, a winorośl z zamiarem produkcji wina posadzona w 2015 roku.
- ANMAR Mariusz Ziemniczki warzywa i owoce - Warzywa i owoce pozyskiwane od lokalnych producentów a następnie dostarczamy je do lokalnych sklepów, szkół.
- Pasieka Pszczelarska "Kuś" - Pasieka pszczelarska państwa Kuś istnieje już od około 1930 roku Pasieka przekazywana jest pokolenia na pokolenie i co najważniejsze sprawia już wiele radości i wzbudza zainteresowanie najmłodszych członków rodziny, jest zatem nadzieja, że zostanie zatrzymana ciągłość tradycji pszczelarskiej. Pasieka znajduje się w Dziegciarni, Nakło nad Notecią ,Dębionek Pasieka jest wędrowna. W naszej ofercie są miody wielokwiatowy, rzepakowy, lipowy, mniszkowy, akacjowy, gryczany, spadziowy
- Ewa Wilczyńska - Działalność rękodzielniczą wykonuję od ponad 10 lat jako hobby. Pracuję ze drewnem, bawełnianymi sznurkami., szydełkiem.
- Anielsky - Od zawsze działam artystycznie - po zakończeniu uczelni rozpoczęłam działalność fotograficzną i do dnia dzisiejszego jest ona moją pasją. Jednakże w czasie pandemii musiałam poradzić sobie z utrzymaniem się na rynku i wtedy powstał pomysł na szycie, które rozwijam do dnia dzisiejszego.
- Iza_Receptury z Natury - Kosmetyki Naturalne - mała manufaktura działa na lokalnych rynku od 4 lat. W swojej sprzedaży posiadają: kosmetyki naturalne i świece sojowe
- Koło Gospodyń Wiejskich w Wojnowie - istnieje już 19 lat. W trakcie istnienia koła dużo się nauczyłyśmy. Obecnie jest nas 7 osób ale nadal staramy się działać na rzecz naszej wsi i nie tylko. Panie z Wojnowa na swoim stanowisku w sprzedaży zaoferują nam piękne rękodzieło.
- Masarnia Władysławowo Zawistowki - Masarnia działalność rozpoczęła 1991 roku przez Romana Zawistowskiego. Obecnie firmą zarządza syn Andrzej z żoną Barbarą. Opierając się na wieloletnim doświadczeniu w branży masarniczej, obecnie produkujemy wysokiej jakości naturalne wyroby podrobowe oraz tradycyjnie wędzone wędliny. Dzięki zastosowaniu wysokiego gatunku surowca przechodząc od sprawdzonych gospodarstw i dostawców, korzystaniu ze staropolskich receptur i metod masarniczych, a także wyłącznie naturalnych przypraw, nasze specjały wyróżniają się wyjątkowymi walorami jakościowymi i smakowymi - jak dawniej...
- Browar Rzemieślniczy Rzeka Piwa - Jesteśmy bydgoskim browarem rzemieślniczym, działamy na rynku od ponad 5 lat. W ofercie mamy zarówno klasyczne style piwne (pils, pszeniczne) jak i nowofalowe (american ipa, imperial stout, american wheat)
- Krzysztof Ptak sery- Przetwory z mleka koziego: sery i jogurty. Prowadzi działalność w ramach RHD.
- Gęsie Uroczysko Barbara i Andrzej Kirchner- Wraz z mężem oraz dziećmi prowadzimy gospodarstwo rolne w miejscowości Ugoda (gmina Sicienko). W 2012r. rozpoczęliśmy hodowlę gęsi w niewielkiej ilości 50 sztuk. Nasze wyroby z gęsiny pozyskały uznanie. W ostatnich latach rocznie hodujemy około 400 sztuk. Gąski mają swobodę poruszania się po naszym sadzie a także przydomowej łączce. Kluczem sukcesu dla naszych specjałów jest ich smak i przede wszystkim jakość. Nasze wyroby i potrawy posiadają naturalny smak, są bez konserwantów i sztucznych ulepszaczy. Dbamy o to aby wszystkie produkty były jak najwyższej jakości. Stąd też w naszym gospodarstwie hodujemy kury, indyki, mamy własne zboża oraz sad.
- Dobrocie -Pani Edyta tworzy własnoręcznie od kulki gliny unikatowe przedmioty użytku domowego.
- Tomaszewski Marek Miody- Mistrz pszczelarski, pasieka Kamieniec.
- Elliksir - Firma założona w 2010 r przez Katarzynę Ciesielską. Zajmuje się wytworzeniem naturalnych kosmetyków ręcznie wytwarzanych. Do produkcji wykorzystuje surowce wyłącznie naturalnego pochodzenia.
- FIGA - Gospodarstwo Ekologiczne gdzie od lat są uprawiane ciekawe i mało znane rośliny takie jak figa, oliwniki jadalne, granaty, trawa cytrynowy, rozmaryn itp.
- Gospodarstwo Rolne Rawelkowo - Katarzyna Borońska. Od 2020 roku zamieszkaliśmy w Bytkowicach. Uprawiamy truskawki i hodujemy kozy. Kozy żywimy tylko paszami naturalnymi. Pracujemy w ramach RHD. Promujemy produkty kozie jako zdrową żywość rodzimego pochodzenia.
Lokalizacja
MIEJSCE: Park w Sicienku (Bydgoska 6)
ul. Bydgoska 6, 86-014 Sicienko
ul. Bydgoska 6, 86-014 Sicienko