Obiekty ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Sicienko
Zabytki mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, dlatego każdemu z nas powinno zależeć na ich ochronie.
Na terenie Gminy Sicienko możemy spotkać wiele ciekawych miejsc zabytkowych. Wpisane do Gminnej ewidencji zabytków to min.: w Dąbrówce Nowej zespół obiektów rzym.-kat. kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła Mniejszego wraz z plebanią oraz dawna szkoła, obecnie świetlica, w Sicienku dawny kościół ewangelicki, obecnie parafialny kościół rzym.-kat. p.w. św. Andrzeja Boboli, budynek poczty oraz siedziba ITK,w Kruszynie jest to zespół kościoła poewangelickiego, obecnie parafialny kościół rzym.-kat p.w. św. Kazimierza Królewicza wraz z kamiennym ogrodzeniem i zadrzewionym terenem przykościelnym, w Samsiecznie zespół kościoła parafialnego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa wraz z plebanią.
Zabytkowe są również cmentarze rzymsko-katolicki w Dąbrówce Nowej i dawne cmentarze ewangelickie - Gliszcz, Goncarzewy, Kruszyn, Kruszyniec, Osówiec, Pawłówek, Sicienko, Samsieczno, Strzelewo, Trzemiętowo, Wierzchucinek, Wojnowo, Zawada, Zielonczyn.
Zabytkowe są kapliczki: w Dąbrówce Nowej na cmentarzu, w Goncarzewach, Kruszynie, Kamieńcu, Nowaczkowie, Pawłówku, Strzelewie, Wierzchucinku, Zawadzie, Zielonczynie.
Wśród ciekawych obiektów wpisanych do rejestru zabytków na terenie Gminy Sicienko wymienić można założenia dworsko - parkowe: w Kruszynie, Mochlu, Osówcu i Wojnowie.
Wpisany w nasz krajobraz jest również zabytkowy Zespół Kanału Bydgoskiego, przebiegający przez Zielonczyn, Pawłówek i Kruszyniec.
Charakterystyczne dla terenów wiejskich są układy ruralistyczne. Podstawowymi elementami przestrzennymi takich układów są zagrody, w skład których wchodzą: budynki mieszkalne, inwentarskie, gospodarcze i magazynowe. Na ternie gminy mamy zabytkowe spichlerze (Kasprowo, Osówiec), stajnię (Kruszyniec), stodołę (Kruszyniec), czworaki (Goncarzewy, Wierzchucinek ), kuźnie (Łukowiec, Samsieczno, Mochle) młyny (Łukowiec, Wierzchucice), gorzelnie (Słupowo, Strzelewo, Wojnowo). Na uwagę zasługują też rozsiane po całej Polsce poniatówki . W naszej gminie można je zobaczyć w Słupowie.
Znamy te budynki i miejsca, mijamy je często. Tak wrosły w krajobraz, że nie zdajemy sobie sprawy, że z każdym rokiem potrzebują coraz więcej naszego zainteresowania.