19 listopada 2022r. w Kruszynie dwie wyjątkowe Panie spełniły swoje marzenia. Obydwie to ambasadorki regionu w jakim żyją. Robią to na swój swoisty sposób i to niezwykle skutecznie.
- Jolanta Grygiel zbierane przez lata w prywatnej kolekcji makatki uczyniła tematem imponującej wystawy.
- Krystyna Lewicka-Ritter przedstawiła zaś multimedialną prezentację swojej najnowszej książki „W Kujawsko-Pomorskiem z Oskarem Kolbergiem pod rękę”.
To był wspaniały, choć śnieżny, mocno budujący wieczór.
Dowiedzieliśmy się jak pasje i zamiłowanie do podtrzymywania tradycji zamieniają się w realne działania.
Dumne ze swojej mamy córki Pani Jolanty przypomniały historie makatek. Pani Jolanta zaś podziękowała za przybycie gościom, którzy przez lata wspierali ją i pomagali rozwijać pasje. Piękne róże powędrowały na ręce Pani Anny Rychławskiej jako podziękowania za wieloletnią współprace, w czasie kiedy była Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Sicienku.
W prezentacji audiowizualnej Pani Krystyny zobaczyliśmy wyjątkowe miejsca 9 podregionów województwa kujawsko-pomorskiego, w których przechowuje się artefakty regionalne oraz wielu bohaterów, którzy niczym potomkowie Oskara Kolberga kontynuują jego dziedzictwo. Pani Krystyna apelowała do zgromadzonych gości ,,Nagrywajcie wspomnienia Waszych bliskich - uchrońcie je od zapomnienia”.
Makatki - to sielskie obrazy wyhaftowane na materiale, okraszane miłą sentencją. Płynie z nich łagodność, podkreślanie rzeczy istotnych, podkreślanie piękna domowego ogniska i dobre słowo. Po wczorajszym wydarzeniu powstała jeszcze jedna makatka. Być może, jeszcze nie została wyhaftowana, ale wiem już co na niej będzie. To postacie dwóch kobiet ubranych w regionalne stroje. Dwóch bohaterek Oskara Kolberga i wszystkich, którzy są choć troszkę w sercu czują ogromny szacunek do tradycji i wszystkiego co związane z etnografią.
Dziękujemy serdecznie za to wspaniałe spotkanie. Dzięki Wam kolejne pokolenia mają możliwość w znakomity sposób poznać swoich przodków i ich zwyczaje.